Regulamin członkostwa w Polskim Klastrze Budowlanym
(wcześniej WSCHODNI KLASTER BUDOWLANY)
Założycielem i koordynatorem Polskiego Klastra Budowlanego jest Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe, z siedzibą w Białymstoku (15-143) przy
ul. Pułkowej 11, wpisane do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych
i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej – Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Białymstoku Wydziale XII Gospodarczym pod numerem KRS 0000221615, NIP: 542-290-15-67, REGON: 052252089.
Polski Klaster Budowlany jest to nowoczesna formuła współpracy oraz wsparcia biznesu i nauki, utworzony jako oddolna inicjatywa przedsiębiorców, środowiska naukowo-badawczego, organizacji otoczenia biznesu oraz władz lokalnych. Jest to szczególnie istotne z uwagi na nadal obecną marginalizację regionu oraz trudności
w zakresie konkurowania na regionalnych rynkach.
Założeniem działania Klastra jest transfer innowacyjnych rozwiązań, rekomendacji pochodzących ze współpracy z ośrodkami naukowymi do biznesu, w celu promowania przedsiębiorczości oraz kreacji nowych usług i produktów.
Od września 2015 roku Polski Klaster Budowalny posiada status Krajowego Klastra Kluczowego.
Polski Klaster Budowlany Krajowy Klaster Kluczowy jest organizacją otwartą na nowe zadania, z powodzeniem uczestniczy w wielu projektach w kraju i za granicą.
§ 1 Misja i Wizja Polskiego Klastra Budowlanego
- Misją Polskiego Klastra Budowlanego – Krajowego Klastra Kluczowego jest wspieranie przedsiębiorstw branży budowlanej i sektorów powiązanych łańcuchem wartości w umacnianiu sieci współpracy i ujednolicaniu procesów na rzecz rozwoju potencjału wewnętrznego i synergicznego, poprzez wzrost innowacyjności, dyfuzję dobrych praktyk, cyfryzację i internacjonalizację działalności.
- Wizją Polskiego Klastra Budowlanego – Krajowego Klastra Kluczowego jest osiągnięcie pozycji lidera w Polsce, kreującego nową jakość w budownictwie energooszczędnym, dbającego o środowisko oraz realnie oddziałującego na krajową politykę gospodarczą, będącego wiarygodnym partnerem na arenie międzynarodowej.
§ 2 Cele Strategiczne Polskiego Klastra Budowlanego
Celem głównym jest wspieranie instytucji otoczenia biznesu, jednostek naukowych oraz przedsiębiorców branży budowlanej z całego łańcucha wartości inwestycji budowalnych w tym między innym:
- budownictwa energooszczędnego,
- firm realizujących inwestycje przyjazne dla środowiska,
- firm inwestujących w rozwój potencjału technologicznego oraz zwiększenia konkurencyjności na rynkach krajowych, międzynarodowych,
- producentów materiałów budowlanych, dostawców technologii, producentów maszyn, urządzeń , IT, OZE, wyposażenia wnętrz.
Cele realizowane są w szczególności poprzez:
- budowanie sieci partnerskich w kraju oraz za granicą,
- budowanie świadomości i potrzeb energooszczędnego oraz przyjaznego dla środowiska budownictwa,
- dostarczanie wiedzy, rozwijanie nowych technologii, stwarzanie warunków
w transferze wiedzy pomiędzy przedsiębiorcami, a jednostkami naukowo- badawczymi zajmującymi się B+R (Badanie i Rozwój), - inicjowanie, pobudzanie współpracy pomiędzy instytucjami otoczenia biznesu, jednostkami naukowo-badawczymi, przedsiębiorstwami,
- animowanie, przygotowanie i realizację projektów ukierunkowanych na rozwój Klastra, członków Klastra, otoczenia społeczno-gospodarczego, w tym projektów współfinansowanych ze środków własnych Klastra oraz ze źródeł zewnętrznych w szczególności funduszy UE.
W/w są zgodne ze Strategią Klastra i Planem Działania.
§ 3 Członkostwo w klastrze
- Klaster ma charakter otwarty co oznacza, że mogą do niego przystąpić nowi członkowie.
- Członkami Klastra mogą być wszystkie podmioty, które posiadają siedzibę na terytorium RP, a ich działalność jest zbieżna z celami Klastra. Członkami Klastra mogą być także podmioty z zagranicy pod warunkiem, że ich udział w Klastrze wnosi wartość dodaną. Podmioty zainteresowane przystąpieniem do Klastra zobowiązane są do::
- złożenia deklaracji członkostwa w Klastrze,
- zaakceptowania Regulaminu członkostwa w Klastrze,
- zaakceptowania Kodeksu Etycznego Klastra.
- Członkiem Klastra może być podmiot, który uzyska akceptację Zarządu Klastra. Uzyskanie akceptacji Zarządu Klastra może nastąpić po zasięgnięciu opinii Członków Klastra.
- Przyjęcie do Klastra następuje z datą podpisania przez obie strony aneksu do umowy o współdziałaniu – umowy partnerstwa[1] pomiędzy Członkiem Klastra,
a Koordynatorem Klastra. - Podpisanie umowy, o której mowa w ust. 4 niniejszego regulaminu, daje Członkowi Klastra możliwość:
- korzystania z aktualnie dostępnej oferty Klastra,
- poszerzenia bazy kontaktów biznesowych,
- dostępu do kampanii marketingowych realizowanych przez Klaster,
- udziału w projektach czy innego rodzaju inicjatywach z możliwością dofinansowania ze środków publicznych,
przy czym udział w w/w odbywa się na warunkach określonych indywidualnie dla każdej z inicjatyw.
- Podmiot uzyskujący status Członka Klastra zobowiązuje się do ścisłej współpracy
z Koordynatorem Klastra przez okres co najmniej 3 lat. - Polski Klaster Budowlany nie posiada osobowości prawnej. Koordynatorem Polskiego Klastra Budowlanego jest Polskie Stowarzyszenie Doradcze
i Konsultingowe. Realizacja misji i celów Polskiego Klastra Budowlanego wpisuje się w realizację celów statutowych stowarzyszenia. Członkowie Klastra posiadają status członków wspierających działalność stowarzyszenia. Członkowie wspierający działalność Stowarzyszenia zobowiązani są do regularnych wpłat składek członkowskich w terminach i wysokości zgodnej ze złożoną deklaracją. - Członkostwo w Klastrze ustaje w szczególności z powodu:
- rażącego naruszenia postanowień umowy, Regulaminu członkostwa Klastra lub Kodeksu Etycznego Klastra,
- wypowiedzenia umowy przez Członka Klastra,
- wypowiedzenia umowy przez Koordynatora Klastra,
- uporczywego nie opłacania składek członkowskich.
- Rozwiązanie umowy następuje po upływie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie musi mieć formę pisemną oraz powinno zawierać uzasadnienie. Strony mogą skrócić/wydłużyć okres wypowiedzenia na mocy porozumienia stron.
- Członek Klastra, który wystąpił z Klastra może ponownie przystąpić do Klastra, na warunkach tożsamych dla nowych podmiotów.
§ 4 Podejmowanie decyzji
- Decyzje dotyczące funkcjonowania Klastra są podejmowane przez Zarząd Klastra.
- W ważnych sprawach dotyczących funkcjonowania Klastra, Zarząd Klastra może zasięgnąć opinii Członków Klastra.
§ 5 Postanowienia końcowe
- Postanowienia niniejszego Regulaminu nie naruszają postanowień umowy,
o której mowa w § 2 ust. 4. - Organem uprawnionym do dokonywania zmian w niniejszym Regulaminie jest Zarząd Klastra.
- Ustanie członkostwa w Klastrze co do zasady nie wpływa na pozostałe projekty/ inicjatywy realizowane w ramach powiązania kooperacyjnego.
- W sprawach nieuregulowanych zastosowanie znajdują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93 ze zm.)
[1] pierwotnego aktu założycielskiego Wschodniego Klastra Budowlanego