Wczytywanie strony

Innowacyjne historie – Justyna Leśniewska, Barwa System Sp. z o.o.

Data opublikowania: 01/12/2023

BARWA SYSTEM, największy producent sufitów metalowych w Polsce, stawia na innowacje i ekologię. Nową linię produktów — wielkogabarytowe okładziny ścienne i sufity podwieszane — firma zaprojektowała tak, by nadawały wnętrzom nie tylko estetyczny wygląd, ale mogły być wykorzystywane wielokrotnie, nawet po latach użytkowania. Innowacyjna linia technologiczna jest wynikiem własnych prac badawczo-rozwojowych firmy.

 

Dziś jesteście Państwo liderem w branży, jakie jednak były początki firmy?

Działamy na rynku materiałów wykończeniowych od 1993 roku. Początkowo zajmowaliśmy się importem i montażem metalowych sufitów podwieszanych z Włoch. Zdobyte doświadczenie pozwoliło nam na uruchomienie własnej produkcji sufitów podwieszanych w Polsce. W Stawigudzie, koło Olsztyna, projektujemy i produkujemy dziś sufity rastrowe, kasetonowe, listwowe, z siatki cięto ciągnionej oraz okładziny i elewacje. Wykorzystujemy różnorodne materiały, takie jak: stal, aluminium, blachy tytanowo-cynkowe, corten, płyty kompozytowe, stopy metali kolorowych oraz ecopet. Spółka swoje biura posiada również w Katowicach i Poznaniu.

Niedawno opracowaliście dość innowacyjny produkt, jakiego na rynku dotychczas nie było, czyli wielkogabarytowe okładziny ścienne i sufity podwieszane.

To wynik naszych wewnętrznych prac badawczo-rozwojowych, a cały projekt opierał się na uruchomieniu zupełnie nowej linii produkcyjnej. Firma w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. Chcemy zachować pozycję lidera w swoim segmencie, a na przeprowadzenie tej inwestycji potrzebowaliśmy zewnętrznych środków. Wdrażana przez nas innowacja wpisała się w założenia Kredytu na Innowacje Technologiczne, który umożliwia przedsiębiorcom uzyskanie tzw. premii technologicznej. Istotą tego produktu jest dotacja wypłacana przez Bank Gospodarstwa Krajowego, która służy spłacie kredytu, który przedsiębiorca zaciągnął w banku komercyjnym na sfinansowanie inwestycji. W przypadku BARWA SYSTEM Sp. z o.o. cały projekt opiewał na kwotę ponad 5,1 mln złotych, z czego przyznana przez BGK dotacja wyniosła 3 miliony złotych. Z tych środków zakupiliśmy nowoczesną wycinarkę laserową oraz krawędziarkę. Dziś możemy oferować naszym klientom wielkogabarytowe okładziny ścienne i sufitowe z cienkich blach aluminiowych o maksymalnej wielkości lica w wymiarze nawet 1,8 x 5,8 m. Całość opiera się także m.in. o nowatorską metodę, która polega na napinaniu paneli aluminiowych w poprzek ich dłuższego boku.

Czy ta inwestycja była odpowiedzią na oczekiwania rynku?

Klienci coraz częściej szukają rozwiązań, które łączą efektywny wygląd z doskonałymi właściwościami akustycznymi. Wymiary nowych produktów ograniczają przede wszystkim ilość widocznych na suficie i elewacji linii podziału. Sposób produkcji wpływa ostatecznie na ich estetykę i możliwość aranżacji. Pozwala nam także przenieść na te elementy fotografie, indywidualne wzory czy określoną perforację. Różnorodność właściwości, kształtów i kolorów umożliwia projektantom komponowanie dotąd niespotykanych ekspozycji.

Dlaczego właściwie podjęliście decyzję o skorzystaniu z dodatkowych środków? Czy bez nich trudno byłoby rozwijać cały projekt?

Bez wsparcia w postaci kredytu na innowacje technologiczne i dofinansowania projektu, realizacja innowacyjnych działań inwestycyjnych znacząco by się wydłużyła. W konsekwencji rezultaty naszych działań zostałyby osiągnięte dużo później, a to spowolniłoby nasz rozwój.

W projekcie dużą rolę odegrała także ekologia i dbałość o środowisko naturalne.

Dla naszej firmy to jeden z kluczowych elementów strategii rozwoju. Zależało nam na tym, by nowe produkty wpisywały się w proekologiczne rozwiązania. Dzięki ujednoliceniu produkcji elementów składowych systemu, okładziny raz zastosowane mogą być wykorzystywane wielokrotnie w innych miejscach: zamiennie na ścianach i sufitach. Tym samym możemy zaplanować i wydłużyć cykl ich życia. W obliczu zmian klimatycznych i rosnącej świadomości ekologicznej konsumentów, firmy, które dbają o środowisko, zyskują przewagę konkurencyjną.

Kredyt na Innowacje Technologiczne pomógł firmie BARWA SYSTEM we wdrożeniu linii technologicznej
Źródło: BGK
Logotypy: Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój, Rzeczpospolita Polska, PARP, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Adres:

Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe

Polski Klaster Budowlany

Polski Klaster Budowlany Prosta Spółka Akcyjna

ul. Pułkowa 11A, 15-143 Białystok

Tel./fax (85) 652 61 07
biuro@polskiestowarzyszenie.pl

Dane rejestrowe:

NIP: 542-290-15-67
REGON: 052252089
KRS: 0000221615

SĄD REJONOWY W BIAŁYMSTOKU, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO

Konto bankowe:

Bank Spółdzielczy O/d w Zaściankach 07 8060 0004 0842 5276 2000 0010

© 2023 Polski Klaster Budowlany. Wszelkie prawa zastrzeżone.