Wczytywanie strony

Otwarcie nowoczesnej ciepłowni na biomasę w Orzyszu, której generalnym wykonawcą był Unibep SA.

Data opublikowania: 11/07/2024
Otwarcie ciepłoni

Nowoczesna ciepłownia w Orzyszu oficjalnie otwarta

44 mln zł – taki jest łączny koszt wybudowania ciepłownia na biomasę w Orzyszu. Dzięki tej inwestycji wszyscy mieszkańcy miasta zostali podłączeni do ekologicznego źródła ciepła.    

Pod koniec czerwca 2024 r. miało miejsce uroczyste otwarcie obiektu. Na uroczystości było ok. 200 osób – przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, instytucji finansowych, wojska oraz wykonawców i podwykonawców tej inwestycji.

Otwarcie ciepłoni

“To ważny dzień dla mieszkańców naszego miasta” – powiedział burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski. “Otwieramy jedną z najnowocześniejszych ciepłowni w kraju. Podłączyliśmy do niej wszystkie budynki wielorodzinne. Do tej pory tylko połowa korzystała z miejskiego ciepła. Dzięki temu „zniknie” ponad 1500 kominów. A to oznacza, że Orzysz jest miastem zielonych projektów. Dziękuję wszystkim za cierpliwość i wspólną ciężką pracę. Bo łatwo nie było”.

Jak podkreślił burmistrz, praca nowej, ekologicznej ciepłowni znacząco przyczyni się do poprawy jakości powietrza w mieście i stanowi kluczowy element walki ze zmianami klimatycznymi. To też oznacza, realne korzyści z inwestycji: ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz oszczędności dla mieszkańców, a także poprawa jakości ich życia.

Co istotne, z nowej ciepłowni skorzysta również jednostka wojskowa. “Wojsko korzystało wcześniej z kotłów olejowych. Teraz budynki są podłączone do naszej ciepłowni. Mamy jeszcze rezerwę dla innych budynków w Orzyszu, które obecnie korzystają z własnych źródeł ciepła” – dodał Grzegorz Sobotka, prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Orzyszu. “W razie potrzeby ciepłownia może być rozbudowywana. Otwierając dziś nowoczesną ciepłownię, chcę podziękować wszystkim, którzy kilka lat temu zainicjowali ten proces. Bez ich determinacji i wielkiej pracy nie świętowalibyśmy otwarcia tego obiektu, który jest niezwykle ważny dla wszystkich mieszkańców Orzysza, ale także całego regionu”.

“Dziękuję całej załodze, która pracowała przy tym wymagającym projekcie” – powiedział w czasie wystąpienie Józef Szawara, dyrektor Budownictwa Energetyczno-Przemysłowego Unibep SA. “To kolejna kotłownia, którą oddajemy do użytku. Zrealizowaliśmy już ciepłownię w Hajnówce, finiszujemy z dwoma inwestycjami w Ełku. Cieszymy się, że nasza praca przyczynia się do podniesienia standardów ekologicznych w Orzyszu. Życzymy wszystkim zdrowego ciepła”.

Generalnym wykonawcą inwestycji był Unibep SA. Nasze zadanie polegało na zaprojektowaniu i wykonaniu w formule „pod klucz” Ciepłowni opalanej biomasą leśną dla miasta Orzysz. W ramach projektu mieliśmy wybudować budynek ciepłowni wraz z instalacjami wewnętrznymi, magazyn biomasy oraz przykotłowy magazyn biomasy, z podłogą ruchomą oraz dostarczyć i zamontować dwa kotły wodne o mocy znamionowej 5,0 MW każdy, opalany biomasą wraz z układem transportu biomasy, odbioru ciepła i wyprowadzenia spalin łącznie z instalacjami odpopielania wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Dostawcą technologii dla inwestycji jest renomowany polski producent urządzeń grzewczych – firma Intermet z Elbląga.

 

Charakterystyka obiektu:

 

  • powierzchnia: 2528,9 m2
  • kubatura: 14 276,03 m2
  • moce pieców: 2x 5MW
  • powierzchnia magazynu biomasy: 537,8 m2
  • powierzchnia przykotłowego magazynu biomasy: 180,01 m2 (ruchoma podłoga) + pomieszczenie podawania paliwa: 64,89 m2
Logotypy: Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój, Rzeczpospolita Polska, PARP, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Adres:

Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe

Polski Klaster Budowlany

Polski Klaster Budowlany Prosta Spółka Akcyjna

ul. Pułkowa 11A, 15-143 Białystok

Tel./fax (85) 652 61 07
biuro@polskiestowarzyszenie.pl

Dane rejestrowe:

NIP: 542-290-15-67
REGON: 052252089
KRS: 0000221615

SĄD REJONOWY W BIAŁYMSTOKU, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO

Konto bankowe:

Bank Spółdzielczy O/d w Zaściankach 07 8060 0004 0842 5276 2000 0010

© 2023 Polski Klaster Budowlany. Wszelkie prawa zastrzeżone.