Wczytywanie strony

Podlaski Przemysł 4.0 wkracza w fazę realizacji

Data opublikowania: 05/04/2024

W dniu dzisiejszym mieliśmy przyjemność uczestniczyć w konferencji poświęconej projektowi, którego jesteśmy inicjatorem: Podlaski Przemysł 4.0.  Projekt ten został ujęty w Kontrakcie Programowym dla Województwa Podlaskiego i programie Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027, dzięki niemu podlascy przedsiębiorcy będą mieli dostęp do nowoczesnej infrastruktury produkcyjno, logistycznej i usługowo-biurowej umożliwiającej rozwój dla mikro, małych i średnich firm.

W piątek, 5 kwietnia, na konferencji prasowej szczegóły inwestycji przedstawili: marszałek Artur Kosicki oraz przedstawiciele Polskiego Klastra Budowlanego: Prezes Tomasz Kozłowski oraz Wiceprezes Anna Moskwa – inicjatorzy projektu. W spotkaniu uczestniczył m.in. przewodniczący sejmiku województwa Bogusław Dębski.

Marszałek wyjaśnił, że w trakcie tworzenia nowego programu regionalnego na lata 2021-2027 samorząd przeprowadził szeroko zakrojone konsultacje po to, aby program jak najlepiej służył mieszkańcom regionu. Wówczas ze strony przedsiębiorców pojawiły się pomysły na projekty, które mogłyby być realizowane jako strategiczne. Podlaski Przemysł 4.0 jest właśnie jednym z nich. Jak zaznaczył, będzie to miejsce, gdzie przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z doradztwa technologicznego, narzędzi cyfrowych oraz usług marketingowych, ukierunkowanych w szczególności na wsparcie eksportu i współpracy B+R. Firmy będą mogły też korzystać z usług doradczych i szkoleniowych niezbędnych do wdrożenia Przemysłu 4.0. Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 96 mln zł.

Koordynatorem przedsięwzięcia będzie Polski Klaster Budowlany Prosta Spółka Akcyjna – spółka celowa zawiązana na rzecz realizacji projektu, powołana przez Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe.

 

Stowarzyszenie funkcjonuje od 2004 r. i jest instytucją otoczenia biznesu, koordynatorem jednego z największych polskich klastrów tj. Polskiego Klastra Budowlanego, który od 2015 r. posiada status Krajowego Klastra Kluczowego. Prezes Tomasz Kozłowski podkreślił, że dzisiejszy dzień jest świętem dla podlaskiej przedsiębiorczości.

Jak wyjaśniała również Wiceprezes Anna Moskwa, wśród działań zaplanowanych w projekcie jest rozpoczęcie inwestycji budowlanej. Zostanie kupione także wyposażenie, maszyny, urządzenia oraz rozwiązania IT, niezbędne do wdrożenia sytemu współdzielenia zasobów.

Zbudowany zostanie także inteligentny system OZE wraz z magazynami energii i instalacją, na potrzeby zapewnienia zielonej energii niezbędnej do funkcjonowania firm.

Powstanie również centrum obsługi MŚP, które zapewni kompleksową ofertę usług doradczych i szkoleniowych.

 

Więcej informacji: https://podlaskie.eu

 

 

Logotypy: Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój, Rzeczpospolita Polska, PARP, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Adres:

Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe

Polski Klaster Budowlany

Polski Klaster Budowlany Prosta Spółka Akcyjna

ul. Pułkowa 11A, 15-143 Białystok

Tel./fax (85) 652 61 07
biuro@polskiestowarzyszenie.pl

Dane rejestrowe:

NIP: 542-290-15-67
REGON: 052252089
KRS: 0000221615

SĄD REJONOWY W BIAŁYMSTOKU, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO

Konto bankowe:

Bank Spółdzielczy O/d w Zaściankach 07 8060 0004 0842 5276 2000 0010

© 2023 Polski Klaster Budowlany. Wszelkie prawa zastrzeżone.