Polski Klaster Budowlany podpisał w dniu 13 listopada 2023 r. porozumienie umożliwiające realizację przyszłych projektów, których celem będzie łączenie nauki z biznesem, rozwój nowoczesnych technologii na Podlasiu oraz nawiązywanie współpracy z zagranicznymi podmiotami.
– Utworzenie Sieci Otwartych Innowacji Województwa Podlaskiego jest sformalizowaniem naszej wieloletniej współpracy – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Ustabilizowanie i wzmocnienie współpracy oraz zaangażowania kolejnych partnerów jest wspaniałym krokiem w kierunku uformowania długotrwałych systemowych ram współpracy Politechniki Białostockiej z licznymi partnerami przemysłowymi i partnerami zagranicznymi. To jak realizacja idei Triple albo Quadruple Helix.
Sformalizowanie współpracy, która tak naprawdę funkcjonuje od kilku lat, pozwoli m.in. na przygotowywanie projektów w ramach Horyzontu Europa – to największy jak dotąd w historii Wspólnoty, europejski program w zakresie badań naukowych i innowacji, jego siedmioletni (2021-2027) budżet to 95,5 mld euro.
– Zawsze włączamy się w tego typu przedsięwzięcia, które mają nas rozwijać i powodować, że nasza wiedza rośnie jako regionu i wszystkich instytucji takich jak uczelnie – choćby Politechniki Białostockiej – podkreśla dr Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. – Chodzi o to, żeby wspierać się logistycznie i finansowo, bo to pozwala na korzystanie ze środków europejskich, a my jako samorząd mamy też możliwość uruchomienia środków z budżetu województwa. Politechnika Białostocka ma z kolei duży potencjał i rozległe kontakty. Na tym to właśnie polega: mamy się uzupełniać.
Celem nadrzędnym projektów realizowanych poprzez Sieć Otwartych Innowacji Województwa Podlaskiego będzie przyciąganie do Podlaskiego inwestorów, nawiązywanie współpracy międzynarodowej.
– Ta konferencja jest dla nas niezwykle istotna ponieważ wpisuje się w to, czym zajmuje się Biuro Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego – mówi dr Mariusz Dąbrowski, Dyrektor Biura. – Chcemy umiędzynarodawiać województwo zarówno jeśli chodzi o biznes ale również pod względem nauki. Wspieramy Podlaskie uczelnie, żeby mogły się pokazać w Europie.
Taki cel przyświecał też organizatorom konferencji z Politechniki Białostockiej.
– Celem konferencji jest sprzężenie biznesu i nauki, umożliwienie naukowcom zapoznania się z firmami działającymi w Podlaskiem, ale też w Polsce i za granicą – informuje dr hab. inż. Izabela Zgłobicka, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego konferencji. – Przyjechali do nas goście z Niemiec, Estonii, Grecji, Litwy, Łotwy i Szwecji. Chcemy poznać możliwość prowadzenia wspólnych badań i działań komercjalizujących wyniki prac naukowców.
Jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas konferencji jest wszechobecność materiałów kompozytowych i ich znaczenie w nowoczesnej gospodarce.
– Materiały kompozytowe to przyszłość budownictwa – przypomina prof. Marta Kosior-Kazberuk.
Rektor Politechniki Białostockiej w swojej pracy naukowej bada między innymi zastosowanie zbrojenia kompozytowego w konstrukcjach z betonu.
– Stale poszukujemy materiałów, które będą mniej kosztochłonne, mniej energochłonne, przyjazne ludziom, przyjazne środowisku, a takie możliwości daje inżynieria materiałowa a budownictwo chętnie z tych możliwości korzysta wykorzystując dedykowane materiały – podkreśla prof. Marta Kosior-Kazberuk. – W naszej Uczelni prowadzimy szerokie badania nad geopolimerami albo też wykorzystaniem niemetalicznych rodzajów zbrojenia do konstrukcji z betonu. To wszystko materiały kompozytowe. Sam beton jest materiałem kompozytowym i poszukujemy w tym zakresie coraz to nowych rozwiązań wykorzystujących nowy dodatki nowe materiały pochodzące z recyklingu. Można powiedzieć, że budownictwo stoi materiałami kompozytowymi.
Materiały kompozytowe stanowią szansę rozwoju państw bez własnych zasobów bogactw naturalnych.
– Ponieważ Litwa nie dysponuje wieloma zasobami naturalnymi, materiały kompozytowe, czy biokompozytowe mogą znacznie skrócić łańcuchy dostaw i pozwolić na większe uniezależnienie od surowców naturalnych – mówi Andrius Vilkauskas z Politechniki Kowieńskiej. – To przyszłość naszego przemysłu.
Nowoczesne materiały mogą wpłynąć na dobrostan całego świata.
– Transformacja technologii ma kluczowe znaczenie dla działań klimatycznych i dla przemysłu, ponieważ oznacza uczynienie go bardziej odpornym na import materiałów o znaczeniu militarnym z niektórych krajów – mówi Werner Loscheider z Federalnego Ministerstwa Spraw Gospodarczych i Działań Klimatycznych z Niemiec. – Możemy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych dlatego współpraca w Europie jest dla nas kolejną kluczową inicjatywą. Mamy nadzieję, że Polska dołączy do naszej inicjatywy i europejskiej sieci takich zakładów.
Ważnym elementem konferencji jest wprowadzanie gospodarki obiegu zamkniętego.
– W Szwecji bardzo skupiamy się na gospodarce obiegu zamkniętego – mówi Cecilia Ramberg, Dyrektor LIGHTer, szwedzkiego strategicznego programu badań i innowacji w zakresie lekkości materiałów. – Ważne, że nie tylko my dysponujemy rozwiązaniem zasobooszczędnym, w którym zużywamy jak najmniej energii i materiałów, ale także, że rozwiązania, które wprowadzamy pozwalają na obieg zamknięty. To ważne, by rozwiązywać takie problemy z perspektywy europejskiej.
Konferencję zorganizowała Politechnika Białostocka przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego jako Partnera Strategicznego z udziałem trzech klastrów kluczowych – Polskiego Klastra Budowlanego, Evoluma Klastra Przemysłowego i Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych przy wsparciu Fundacji na Rzecz Rozwoju Politechniki Białostockiej.
– DemoLab, które przygotował Klaster Przemysłowy Evoluma wcześniej Klaster Obróbki Metali umiejscowiony został na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej natomiast jest skierowane zarówno do wszystkich studentów Politechniki Białostockiej, jak i pracowników otoczenia gospodarczego – informuje Sebastian Rynkiewicz, Prezes Evoluma Klastra Przemysłowego. – DemoLab jest dla ludzi, którzy chcą podnosić swoje kompetencje w zakresie robotyki, automatyki, obrabiarek numerycznie sterowanych, elementów związanych z przemysłem 4.0, czyli tego co jest najnowsze w technologii. Chcemy umieścić człowieka w centrum i się na nim skoncentrować wobec technologii, czyli już wchodzimy w perspektywy przemysłu nawet 5.0.
Przedsiębiorcy skupieni w klastrach kluczowych doceniają możliwość promocji wykorzystania materiałów hybrydowych, kompozytowych, czy konstrukcji lekkich w biznesie.
– Przedsiębiorcy z Polskiego Klastra Budowlanego współpracują z Politechniką Białostocką na bieżąco w różnych projektach badawczo-rozwojowych – mówi Mariusz Wasilewski, Dyrektor Generalny Polskiego Klastra Budowlanego. – Jednak jeszcze nie wszyscy dokładnie wiedzą z jakiej pomocy Politechniki Białostockiej mogą korzystać na co dzień. Ta konferencja służy łączeniu biznesu z nauką. Mam nadzieję, że te dwa dni pokażą przedsiębiorcom, że można, że nie jest to też takie drogie, wystarczy tylko chcieć.
Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19
Polityki i regulaminy:
Social Media:
Adres:
Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe
Polski Klaster Budowlany
Polski Klaster Budowlany Prosta Spółka Akcyjna
ul. Pułkowa 11A, 15-143 Białystok
Tel./fax (85) 652 61 07
biuro@polskiestowarzyszenie.pl
Dane rejestrowe:
NIP: 542-290-15-67
REGON: 052252089
KRS: 0000221615
SĄD REJONOWY W BIAŁYMSTOKU, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Konto bankowe:
Bank Spółdzielczy O/d w Zaściankach 07 8060 0004 0842 5276 2000 0010
© 2023 Polski Klaster Budowlany. Wszelkie prawa zastrzeżone.