Wchodzenie na rynki zagraniczne, digitalizacja i automatyzacja przemysłu, podnoszenie kompetencji cyfrowych, wchodzenie w sferę gospodarki o obiegu zamkniętym, pomoc dla start-upów a nawet firm, które poniosły porażkę na rynku – to tylko niektóre obszary, w których sektor MSP może liczyć na wsparcie PARP.
Jest pomoc dla firm walczących z wyzwaniami trudnych czasów pandemii i wojny w Ukrainie.
Panie Prezesie, Pana życiorys zawodowy wskazuje na doświadczenie współpracy z firmami sektora MŚP, ale też z samorządami lokalnymi, a w dodatku nie są Panu obce problemy ekonomii społecznej. Możemy więc założyć, że dobrze zna Pan kontekst obecnej sytuacji, w jakiej funkcjonuje mikro, mały i średni biznes. Jak Pan widzi jego potrzeby ze szczebla prezesa PARP, którym Pan został w czasach wyjątkowo trudnych dla gospodarki?
Jak Agencja, którą Pan kieruje, może wesprzeć firmy w radzeniu sobie ze wspomnianymi wyzwaniami?
Jednym z obecnie prowadzonych działań Agencji jest Akademia Menedżera MMŚP – kompetencje w zakresie cyfryzacji, którego celem jest wsparcia szkoleniowego i doradczego dla mikro, małych lub średnich przedsiębiorców w obszarze zarządzania przedsiębiorstwem w zakresie transformacji cyfrowej.
Realizujemy także program Nowy Start, który skierowany jest do przedsiębiorców, którym się nie powiodło, ale zdecydowali się na powrót na rynek i ponownie rozpoczęli działalność gospodarczą. Oferowane wsparcie pozwala uniknąć kolejnej porażki w przyszłości.
Wszyscy przedsiębiorcy, którzy odczuwają negatywne skutki konfliktu w Ukrainie, mogą również skorzystać z pomocy oferowanej przez sieć Enterprise Europe Network, której koordynatorem w Polsce jest PARP. EEN jest największą na świecie siecią wspierania przedsiębiorczości, szczególnie w zakresie ich aspiracji wejścia na nowe rynki zagraniczne. PARP koncentruje się także na przygotowaniu kolejnych instrumentów wsparcia przedsiębiorców w zakresie nowej unijnej perspektywy finansowej.
Czy wchodzenie na rynki międzynarodowe, czyli internacjonalizacja biznesu, mocno straciło na atrakcyjności i firmy raczej przyglądają się możliwościom rozwoju na lokalnych rynkach czy wręcz przeciwnie – po pandemii poszukują furtek na świat?
W odpowiedzi na postulaty ze strony przedsiębiorców wprowadziliśmy pewne zmiany – zwiększyliśmy maksymalną kwotę dofinansowania z 800 do 900 tys. zł, zwiększyliśmy kwoty na zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, a także wprowadziliśmy możliwość uzyskania dofinansowania na koszty związane z cyberbezpieczeństwem.
Oferta dotycząca promocji produktu lub usługi na rynkach zagranicznych będzie kontynuowana w nowej perspektywie, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki oraz Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
Jednym z nowych tematów, jaki pojawił się w ofercie PARP było propagowanie nowych źródeł energii, recykling i wykorzystanie odpadów. Czy firmy zainteresowała ta opcja? Jak kryzys na rynku tradycyjnych źródeł energii znajduje odbicie w dążeniach biznesu do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań?
Czy PARP pomoże przedsiębiorcom w korzystaniu z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki? Firmy już się nim interesują?
W większym stopniu, niż w mijającej perspektywie, oferowane będą instrumenty dla klastrów oraz instytucji otoczenia biznesu, w tym sieci EDIH (European Digital Innovation Hubs), a także internacjonalizacji oraz uczestnictwa w programach Unii Europejskiej, zarządzanych przez Komisję Europejską. Nowością będzie wsparcie indywidualnych innowatorów, osób nie prowadzących działalności gospodarczej, którzy chcą tworzyć i testować nowe rozwiązania i produkty.
Ze swojej strony pracujemy nad rozszerzeniem naszej działalności w regionach, wiemy bowiem jak ważne jest dotarcie z właściwą informacją do przedsiębiorców lokalnie. Chcemy, aby mogli oni korzystać ze wsparcia wdrażanego przez PARP sprawnie i szybko w każdym województwie.
Dariusz Budrowski
Lat 43, urodzony w Giżycku. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Ukończył studia podyplomowe „Efektywność i konkurencyjność przedsiębiorstw” ze specjalizacją „Fundusze strukturalne Unii Europejskiej w strategiach rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw” na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent studiów MBA. Od 2005 r. realizował szereg zadań związanych z zarządzaniem i realizacją projektów z zakresu PHARE, ZPORR 2004-2006, Programy Operacyjne 2007-2013, Programy Operacyjne: Inteligentny Rozwój 2014-2020 (POIR), Polska Cyfrowa 2014-2020 (POPC), Polska Wschodnia 2014-2020 (POPW), Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020 (POWER), Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 (RPOWP), Pomoc Techniczna 2014-2020 (POP KCTB), Erasmus +. W latach 2007-2014 pełnił funkcję animatora w regionalnym Ośrodku Europejskiego Funduszu Społecznego w Łomży. W latach 2012-2015 był koordynatorem w Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej. Od roku 2016 do roku 2022 piastował stanowisko dyrektora Biura Łomżyńskiego Forum Samorządowego. W roku 2017 wszedł w skład grupy roboczej ds. efektywnego wykorzystania Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPOWP na lata 2014-2020 przy Urzędzie Marszałkowskim województwa podlaskiego.
Od roku 2019 jest wiceprzewodniczącym Rady Pożytku Publicznego Województwa Podlaskiego oraz członkiem Podlaskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Prezesem PARP jest od lutego 2022 roku.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Celem działania PARP jest realizacja programów rozwoju gospodarki, wsparcie działalności innowacyjnej i badawczej małych i średnich przedsiębiorstw, rozwoju regionalnego, wzrostu eksportu oraz wykorzystywania nowych technologii w działalności gospodarczej. PARP jest zaangażowana w realizację krajowych i międzynarodowych przedsięwzięć, finansowanych ze środków funduszy strukturalnych, budżetu państwa oraz programów wieloletnich Komisji Europejskiej. PARP bierze aktywny udział w tworzeniu i efektywnym wdrażaniu polityki państwa w zakresie przedsiębiorczości, innowacyjności i adaptacyjności kadr, dążąc do przekształcenia się w kluczową instytucję odpowiedzialną za tworzenie otoczenia wspierającego przedsiębiorców. Zgodnie z zasadą „Think Small First” – „MSP przede wszystkim” wszystkie działania Agencji są realizowane ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb sektora MSP.
Szczegółowe, przejrzyste informacje pomocne przedsiębiorcom dostępne są na stronie www.parp.gov.pl. Zapraszamy także do skorzystania z usług informacyjnych infolinii PARP, która funkcjonuje poprzez różnorodne kanały – telefon, system oddzwaniania tzw. Call to back, pocztę e-mail, LiveChat oraz Facebook Messenger. Konsultanci codziennie udzielają odpowiedzi na pytania wnioskodawców i beneficjentów PARP, dane kontaktowe dostępne są na stronie www.parp.gov.pl/kontakt.
Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19
Polityki i regulaminy:
Social Media:
Adres:
Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe
Polski Klaster Budowlany
Polski Klaster Budowlany Prosta Spółka Akcyjna
ul. Pułkowa 11A, 15-143 Białystok
Tel./fax (85) 652 61 07
biuro@polskiestowarzyszenie.pl
Dane rejestrowe:
NIP: 542-290-15-67
REGON: 052252089
KRS: 0000221615
SĄD REJONOWY W BIAŁYMSTOKU, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Konto bankowe:
Bank Spółdzielczy O/d w Zaściankach 07 8060 0004 0842 5276 2000 0010
© 2023 Polski Klaster Budowlany. Wszelkie prawa zastrzeżone.